Dátum: 2009. január 15., 14:00
Feladó: Hódi Gyula -- davejb (a) freemail.hu
Tárgy: Re: csillagászattan
Sziasztok. Én is sokat keseregtem már, néha még nektek is, a csillagászat oktatása, még inkább ismerete miatt. Pontosabban ezek hiánya, hiányossága miatt. Most mégis Bognár Tamás és Hegyesi Béla szavai kellettek, hogy felrázzanak engem. Mert mi sokat tudnánk tenni. Akkor is, ha a várható módon ellenállásra találna az ötlet a tankönyvek kiadói és szerzői részéről. Ott is kell a frissítés, természetesen, ezt nem is szabadna elfelejteni, de ott biztosan lassabban fog menni a dolog.
Van egy remélhetőleg hasznosabb és gyorsabb eredményt ígérő javaslatom. Nem forradalmi, csak gyakorlatias. Az előbb keresgéltem egy kicsit az MCSE honlapján és a csillagászat.hu-n is. Lehet, hogy csak én nem találtam, de én nem találtam olyan összeállítást, amely helyettesíthetné a tankönyvek csillagászati fejezeteit. Ha nincs, hát legyen. Sokan vagyunk, sokféle szintű felkészültséggel, de együtt meg tudnánk csinálni ezt a tanhonlapot. Kellene hozzá azok technikai segítsége, akik a jelenleg működő honlapokat is gondozzák, de reményeim szerint ezt megkaphatjuk, ha szépen kérjük. :-)
Azt én nem feledem, hogy rengeteg hasznos link van már elérhető helyeken, az említett honlapokon. De túl sok, túl részletes, túl bonyolult. Ha azt szeretnénk, hogy egy átlagos gyerek meg tudja különböztetni a Naprendszert a Tejútrendszertől, akkor nem várhatjuk tőle, hogy átrágja magát azon a rengeteg íráson, amelyekben végül is nem fog választ, útmutatást kapni ilyen - nekünk - triviális kérdésekre. Egyetlen elkülönült honlap kellene, kizárólag ismeretterjesztő, és ehhez mért részletességű és tematikájú oldalakkal. Esetleg külön sorozattal a kicsik, külön sorozattal a középiskolások részére. Amolyan Wikipédia-féle, például, ha ez technikailag megoldható. A CSILLA olvasóinak, mondjuk. Nyilván könnyen elintézhető lenne, hogy a CSILLA megrendelőinek egy körlevélben szétküldenétek egy jelszót, és mindenki ennek birtokában hozzányúlhatna az írásokhoz, bővíthetné, ha kell, és szükség esetén javítaná azokat. A jelszóra csak azért lenne szükség, hogy valamennyire kirekeszthetők legyenek a tréfás kedvű bohócok.
De ha a Wikipédia mintájára automatikusan működő rendszert felépíteni túl nehéz - én ennek gyakorlati részét nem ismerem -, akkor egy szerkesztői címre megegyezés szerinti formátumban elküldhető oldalakból is fel lehetne építeni a honlapot, a szerkesztők pedig beillesztenék azokat ebbe a "tankönyvbe". Nagyon sok dolog beleillhet ebbe, a napóráktól az égitestek kategorizálásán keresztül a sötét energia megemlítéséig (!), valószínűleg több is összejönne, mint amennyihez egy gyereknek türelme van. Ezért lehetne egy vezérfonal is az alapvetőbb részek összefogására, vagy "apró betűs" fejezetek vagy oldalak, csak érdekes ismeretbővítésre. Ilyen osztályozást, besorolást, átigazítást még olyan féllaikusok is meg tudnak tenni, mint én. Az a fontos, hogy csak a lényeget kell összeszedni mindenből, csak annyit, amennyi egy tisztességes alapműveltségbe beletartozhat. Nem kell a háttérsugárzás, elég maga az ősrobbanás. Nem kell az akkréciós korong, elég a mindent magába szívó fekete lyuk. Nem kell az ioncsóva, elég ha a porcsóvát megjegyzik. Nyilván értitek. Majd mi utánaolvasunk a dolgoknak, ne a gyerekektől reméljük ugyanezt. Az írások végén ott szerepelhet száz link is a részletesebb, profibb cikkekhez, azoknak, akiket megfog valamelyik téma. A távcső világát és más ilyen könyvet nyilván mindegyikünk olvasott már, emlékeznünk kell csak arra, hogy akkor mennyi fért belénk.
Sokan vagyunk, és közülünk sokaknak még kedve is lenne ilyen fejezetek megírásához. Ki kellene használnunk azt, hogy koordinálható lenne a tevékenységünk, elkerülendő a párhuzamos munkát, hiszen egy helyre járunk össze rendszeresen. Ha fejezet megírásához nem is lenne kedve mindenkinek, de fejezetcímek kiválasztása is hasznos lehet, és más megírja hozzá a cikket, ha kell. Azokban már ott lehetnek a fényképek is, a tankönyveknél sokkal jobb minőségben, Hubble Heritage-képek, amatőr felvételek, bárhonnan összeszedett képek, a fejezethez rendelt galériába gyűjtve akár. Non-profit vállalkozás lenne dolog nyilván, vagyis szerintem még akkor sem lenne huzakodás a dologból, ha egy másik honlapról átemelt fénykép kerülne ki ide. És az Egyesületnek is jókora fotógyűjteménye lehet, azokból is bőven lehetne tallózni. Az sem baj, ha egy kép egy másik cikkben is ott van már, de ahogy mondtam, azok a cikkek az érdeklődőbb diákoknak is rágós falat lenne, oda talán el sem jutnak.
Én is kivenném a részem a dologból, ezt meg kell jegyeznem, nekem régóta vannak álmaim ilyen ismeretterjesztő célú, amatőr magánhonlapról, mindössze jobbítási szándékból, de nem csináltam meg, mert az egészhez nem lett volna időm. De egy-egy fejezet, az már más kérdés, annyit biztosan sokan rászánhatunk. És persze kérhetnénk egymástól segítséget, a CSILLÁ-n vagy egy esetleg erre szakosodott listán vagy oldalon, hiszen például a grafikák elkészítése már húzósabb feladat lenne, ahhoz nem mindenki ért a kellő mértékben. És persze nem kell a tévéműsorokhoz mérhető szuper animációkkal és hasonlókkal próbálkozni, sokszor egy sima, vonalas rajz is a helyére tudja tenni a dolgokat.
Végül pedig az következne, hogy amikor már elég fejezet összegyűlt - hiszen ez a tanhonlap mindig kiegészíthető lenne újabb írásokkal -, el kellene terjeszteni a hírét. Ha a számára választott elérhetőség, talán önálló URL hosszú éveken át megbízhatóan fennmaradna, a tankönyvkiadókat is rá lehetne venni egyetlen internetes cím elhelyezésére a tankönyvben, néhány sornyi ajánlás mellett. És még az is elképzelhető lehet, hogy az összes általános és középiskola igazgatója egy formalevelet kapna annyival, hogy a csillagászat tanítására kárhoztatott kollégának adja a kezébe a levelet, és kérje meg, hogy az internet-címet írja fel egyszer a táblára. Ha csak a tizedük teljesítené a kérést, elsőre, az is gyerekek tízezreit jelentené. A dolog pénzbe kerülne, de erre összedobhatnánk mi is a rávalót, ha más forrás nincs is. Az sem baj, ha a saját lakóhelyünkön és a közelben személyesen viszünk el az iskolákba egy példányt a körlevélből. Az önkormányzatok is segíthetnek talán, legalább az iskolák címeinek összegyűjtésében. És jelezni lehetne azt is, hogy maguk a tanárok is felkereshetnék a lapot, a saját ismereteiket is megnyugtató mértékben rendbe tehetnék az alapján, és ha a tankönyvek elmaradottak is - tippem szerint valószínűleg vagy húsz évvel -, legalább kiegészítésként elmondhat pár frissebb információt. Talán még a felmérőkben is hajlandóak lennének elfogadni egy naprakészebb adalékot, amire a gyerekek úgyis lelkesen rávetik magukat. A jövő tanév kezdete még elég messze van, addig premierre kész állapotba hozható a nagy mutatvány.
Kérem, hogy ne legyintsetek fásultan az ötletre, mi ezzel a témával foglalkozunk, összefogott közösség vagyunk, mi ennyit tehetünk valami jobbért, nem szabad a dolgot annyival elintézni, hogy van nagyobb baj is elég. Akkor legalább ez a kisebb baj oldódjon meg, most végül is mibe kerül számunkra egy kis hobbitanítás.
Várom a véleményeteket.
Üdv: Hódi Gyula
|