Dátum: Mon, 14 May 2012 20:58:15 +0200
Feladó: Keszthelyi Sándor
Tárgy: Écstől Pécsig - utunk végére értünk!
Écstől Pécsig - utunk végére értünk!
1995. június 2-án a Győr-Moson-Sopron megyei Écs település római katolikus (középkori eredetű) templomának déli falához illesztettük mérőműszerünket. A deszkalapra ragasztott három iránytű mindegyikén három irányleolvasást végeztünk. A kilenc iránymérést nejem feljegyezte az űrlapra, átlagolt számolt, majd utána a mágneses deklinációval korrigáltuk mérésünket és így megkaptuk milyen irányba néz ennek a 11. századi eredetű templomnak a hossztengelye. Aztán indultunk a következő településre, tovább és tovább. Még 1100 alkalommal ismételtük meg ugyanezt, mentünk és mértünk és a 9900 mérésből 1100 átlagot számoltunk és 1100 korrekciót végeztünk. 17 éven keresztül.
2012. május 14-én nejem Baranya megye székhelyén, Pécsett a főtéri újságos pavilonban meglátta és megvásárolta az Országépítő folyóirat legújabb számát: a 2012/1-es számot. Kibontotta a műanyagba csomagolt 52 oldalas lapszámot és a vele együtt csomagolt 48 oldalas mellékletet!
Az Országépítő című folyóirat (alcíme: Építészet. Környezet. Társadalom) a Kós Károly Egyesület lapja. Alapító főszerkesztője: Makovecz Imre. Felelős kiadója: Dévényi Sándor és Zsigmond László. Felelős szerkesztője: Kőszeghy Attila. A hazai építésztársadalom cégeinek és neves organikus építészeinek támogatásával már 22 éve jelentkezik. A magas színvonalú, kiváló kiállítású (lapterv és tipográfia: Makovecz Benjamin) folyóiratnak évente négy száma jelenik meg. Az egyes számokat néha melléklapok, mellékletek kísérik. A lapszámokat és a mellékletek számait 3 év késéssel az internetre is kihelyezik teljes terjedelmükben és szépségükben.
A 2012/1-es Országépítő melléklete gyönyörű kiadvány, hiszen színes borítóin Ladányi Tamás gyönyörű asztrotájképei díszlenek. Kívül Öskü középkori körtemploma felett húzzák a csíkot a csillagok, belül a dörgicsei templomrom kövei felett ragyognak a csillagok. Igen: a középkori templomépítészet és a csillagászat közötti kapcsolatról szól ez a kiadvány. A címe: Magyarországi középkori templomok tájolása. A tanulmány két szerzője: Keszthelyi Sándor és Keszthelyiné Sragner Márta.
A kötet első része ismerteti, elemzi és összefoglalja a kérdéskört. Szól a probléma történetéről, ismerteti a templomhossztengely-iránymérés módszerét. Leírja, miként állították össze a hazai középkori templomok jegyzékét. A kötet másik része egyenként és tételesen felsorolja az 1105 templom adatát: a megye nevét, a település nevét, a templom címét, megnevezését. Ott van, hogy melyik napon történt az iránymérés, milyen volt az irány, a mágneses azimut, mennyi volt aznap és azon a helyen a mágneses eltérés és milyen földrajzi (csillagászati) irány jött ki. Végül a templom kora és a védőszent neve zárja a 13 oszlopos táblázatot.
Igen, a kiadvány elemzi is a mérési adatsort: nemcsak az derül ki, hogy vajon kelet felé, vagy ha nem arra, akkor milyen irányba néznek hazánk (az iránytű ismerete előtt alapozott) falusi és városi templomai, templomromjai, kolostortemplomai - hanem a kiadvány részletesen megvizsgálja: van-e összefüggés az ismert középkori védőszentű templomaink iránya és az adott védőszent-napi napkelte iránya között!?
Arra kérünk mindenkit, akit csak érdekel ez kérdéskör: a következő napokban és hetekben vásárolja meg az Országépítő 2012/1-es számát! Persze az előfizetők a napokban megkapták, de aki nem fizette elő, annak csak a lapszám megvétele jöhet szóba. A nagyobb újságárusító helyeken kapható, 800 Ft-ba kerül (de mindenki nézze meg, hogy a melléklet is benne van a fóliában!). Persze a nagyobb könyvtárak járatják a folyóiratot és ott olvasható, fénymásolható, de a 48 oldal másolása sem olcsóbb mulatság.
Mi utunk végére értünk! Méréseinket elvégeztük. Ettől kezdve az adatsort közkinccsé tettük, és annak további elemzése, értékelése, elfogadása vagy vitatása már mások dolga lehet!
Köszönjük mindenki szíves segítségét!
Keszthelyi Sándor és Keszthelyiné Sragner Márta.
________________________________
Pécsi Tudományegyetem
"Magyarország első egyeteme"
A Pécsi Tudományegyetemé az Év Campus Honlapja
Ez a levél hivatalos Anti-Vírus programmal ellenőrizve
Kérjük, óvja a természetet, ha nem szükséges, ne nyomtassa ki ezt a levelet!
|